Godne uwagi pozycje literackie fantasy

Godne uwagi pozycje literackie fantasy

Fantasy to gatunek fikcji, który zazwyczaj przedstawia magię lub inne zjawiska nadprzyrodzone, zwykle w scenerii, która nie jest naszą codziennością. Gatunek fantasy istnieje od tysięcy lat. Zaczęło się od mitów, legend i opowieści z czasów starożytnych. Pierwsze nowoczesne powieści fantasy zostały opublikowane w XVIII wieku z takimi dziełami, jak „Podróże Guliwera” Jonathana Swifta i „Przygody Alicji w Krainie Czarów” Lewisa Carrolla.

Pozycje fantasy dla wybrednych

Książki fantasy są zazwyczaj pisane przez mężczyzn, ale od końca XIX wieku do tego gatunku przyczyniły się również kobiety. W przeszłości literatura fantasy była w dużej mierze zdominowana przez autorów płci męskiej. Nie jest to zaskakujące, biorąc pod uwagę, że większość popularnych gatunków, takich jak przygoda i science fiction, pisali mężczyźni. Jednak w ostatnich latach coraz więcej kobiet pisze w tym gatunku i wnosi do niego znaczący wkład. Gatunek fantasy stał się popularny wśród wszystkich grup wiekowych. Najbardziej godnym uwagi tego przykładem jest seria o Harrym Potterze, która sprzedała się w ponad 450 milionach egzemplarzy na całym świecie i została przetłumaczona na 65 języków.

Specyfika literatury fantastycznej

Książki fantastyczne często zawierają magię, mityczne stworzenia, mityczne miejsca i inne światy, które różnią się od naszego. Zawiera również wiele pełnych akcji scen, w których postacie walczą z potworami lub innymi wrogami, a także pewną formę konfliktu między dobrem a złem w historii. Literatura fantasy to gatunek fikcji, który zazwyczaj przedstawia magię lub inne zjawiska nadprzyrodzone, w otoczeniu wykraczającym poza świat realnej przyrody. Większość dzieł fantasy jest napisana prozą, ale niektóre powieści fantasy są pisane wierszem. Nie tylko dzieci uwielbiają książki fantasy, dorośli również lubią je czytać, aby uciec od rzeczywistości i odkrywać nowe światy. Gatunek ten jest popularny i rozrósł się do szeregu podgatunków i odgałęzień, w tym fantastyki naukowej, miecza i czarów, fantasy miejskiej, romansu paranormalnego, mrocznej fantasy i grimdark.